Generace Z potřebuje vaši pomoc na pracovišti

Generace Z potřebuje vaši pomoc na pracovišti

Mnozí si možná mysleli, že mladší generace se během pandemie nejsnáze přizpůsobí práci na dálku. Mladí lidé obvykle nemají problém s využíváním moderních technologií, aplikací a různých vychytávek digitálního věku. Rozhodně k nim mají přívětivější vztah a zvládají je lépe než starší generace. Zvládnutí technologie je samozřejmě výhodou, pokud jste nuceni kanceláře společnosti uzavřít a veškerá činnost a organizace musí být najednou plně online. Nezdá se však, že by se tato znalostní výhoda automaticky znamenala větší osobní pohodu zaměstnanců.

Ze studie společnosti Microsoft vyplývá, že generace Z, tedy lidé narození v letech 1997 až 2012, je generací, která práci na dálku během pandemie pociťovala jako nejvíce stresující. Studie zjistila, že pro účastníky z této věkové skupiny je v porovnání se staršími generacemi obtížnější cítit se angažovaně a nadšeně ve své činnosti. Video prezentace nových nápadů nebo schůze na dálku představovaly pro mnohé skutečný problém.
Zpětná vazba od kolegů a manažerů je důležitá zejména pro mladé lidi.

Nový zaměstnanec potřebuje osobní přístup

Zpětná vazba od spolupracovníků a vedoucích pracovníků je důležitá zejména pro mladé lidi. Jedním z možných vysvětlení, proč generace Z považuje práci na dálku za obtížnější než ostatní, je skutečnost, že mnozí z nich jsou na začátku své kariéry. Jsou ve světě práce a na pracovišti nováčky, a proto mají větší potřebu osobní podpory a jasného vedení než jejich zkušenější kolegové. To je pochopitelně pro obě skupiny, jak mladé zaměstnance, tak jejich zaměstnavatele, pří práci na dálku značně zkomplikováno.

 Dalším aspektem je situace v oblasti bydlení. Mladší lidé jsou pravděpodobně více omezeni, a proto nemohou optimálně pracovat z domova. Je pro ně daleko obtížnější oddělit pracovní a soukromý život, pokud žijete v malém jednopokojovém bytě, než ve větším domě s možností vlastní pracovny. Mnoho mladých lidí z řad zaměstnanců jsou svobodní, což činí sociální aspekt pracoviště obzvláště důležitým.

Jak z této situace elegantně vytěžit?

Je jisté, že zejména pro mladé lidi je tedy zpětná vazba od spolupracovníků a vedoucích pracovníků nadmíru potřebná. Je proto nesmírně důležité se zaměstnancem často komunikovat a dát mu najevo, že jste mu jako vedoucí pracovník k dispozici.
I v případě, že nejste na pracovišti! Je cennější dostávat krátký e-mail každý den místo týdenního shrnutí v pondělí.

 Využijte jejich schopností a dejte jim pocit, že jsou potřební. Například mladý zaměstnanec se znalostmi v oblasti technologií by mohl být zapojen a působit jako konzultant svých starších kolegů v novém digitálním prostředí. Tím se také kultivují vztahy na pracovišti.

 Generace Z zažívá vysokou míru stresu a mnozí z nich trpí úzkostmi a depresemi. Zaměstnavatelé proto musí znát a naučit se rozpoznávat příznaky špatného duševního zdraví a především jim umět poskytnout podporu a nástroje, které jim pomohou cítit se lépe.
 

Oblíbené kancelářské produkty

Ať vám neunikne žádná důležitá novinka…

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nechte si zasílat tipy na nové výrobky, zajímavé články a upozornění na speciální nabídky přímo do vašeho emailu.
Prosím vyčkejte...