Ergonomie – co se pod tímto pojmem skrývá?

Ergonomie - co se pod tímto pojmem skrývá?

Ergonomie je obecný koncept důležitého významu, a to i v souvislosti s pracovním prostředím. Ergonomické pracoviště zabraňuje rizikům zhoršení zdraví, přispívá k pocitu pohody, zvyšuje produktivitu – a činí práci zábavnější. Klíčem k dobré ergonomii je zohlednit fyzické, psychické a společenské aspekty i rozdílnosti mezi jednotlivci.

Ergonomie dnes - holistický pohled v praxi

Koncept ergonomie byl po dlouhou dobu omezen na popis vztahu mezi člověkem a produktem, který stále tvoří jeho důležitou součást. Přeci jen dnes nalezneme na trhu spoustu funkčních a ergonomických výrobků, které nám ulehčují každodenní život.
Ale ergonomie dnes znamená mnohem víc. Vychází z holistického pohledu na pracoviště, který klade důraz na plánování a přizpůsobení fyzického prostředí i samotné práce zaměstnancům.

Berte v potaz rozdíly mezi jednotlivci

Ergonomické pracoviště se celé točí okolo přizpůsobení se lidem, kteří na něm pracují, ne naopak. Nejvíce se nám daří, když jsou nastavené pracovní podmínky v souladu s našimi osobními fyzickými a duševními předpoklady.
Proto je důležité přihlížet k rozdílům mezi jednotlivými zaměstnanci, např. k rozdílné fyzické síle nebo schopnosti nakládat s informacemi. Na základě těchto rozdílností můžete rozvrhnout a zorganizovat práci ergonomičtějším způsobem a vybavit vaše pracoviště tak, aby skutečně bylo ergonomické.

Dobrá ergonomie se vyplácí

Nahrazení kancelářského stolu s pevnou výškou polohovatelným nebo pořízení vybavení skladu s vícero možnostmi přizpůsobení se může zdát jako velký krok, ale výzkumy prokázaly, že dobrá ergonomie se podílí na vyšší profitabilitě firmy. Například studie provedená v ISSA (Mezinárodní asociaci sociálního zabezpečení) ukázala, že náklady vynaložené na zlepšení pracovního prostředí se minimálně dvojnásobně vrátí*.
Pozitivní výsledek je zčásti tvořen snížením počtu případů pracovní neschopnosti a nemocenské, zčásti pak vyšší spokojeností zaměstnanců, z které pramení vyšší produktivita, efektivita a kvalita práce. Až nastanou časy plánování budoucnosti vaší společnosti, nezapomeňte myslet ergonomicky!

 

(*Zdroj: The return on prevention: Calculating the costs and benefits of investments in occupational safety and health in companies, International Social Security Association (ISSA), https://www.issa.int/en/details?uuid=f27e62f2-b12d-42d9-9061-e403e95a9c14)

Ergonomické produkty do kanceláře

Ať vám neunikne žádná důležitá novinka…

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nechte si zasílat tipy na nové výrobky, zajímavé články a upozornění na speciální nabídky přímo do vašeho emailu.
Prosím vyčkejte...