Balení zboží

Balení a balící technika

Balení zboží je v dnešní době obor na vzestupu i vzhledem k narůstajícímu počtu e-shopů. Nicméně každé zboží putující z výroby, přes různé sklady až k zákazníkovi je třeba doručit zabalené tak, aby bylo garantováno, že se neponičí. Balicí technika a procesy se tudíž stávají poměrně rozsáhlým oborem se specifickými nároky na vybavení a příslušenství.

Proces balení zboží

Balení je komplexní proces zahrnující řadu úkonů a vyžaduje celou řadu prostředků, obalových materiálů a vhodného vybavení. Nežli skončí zboží na paletách a je připraveno k expedici, je třeba absolvovat tento proces, který začíná na vhodném balícím stole. Některé z modelů stolů mohou disponovat výsuvnou jednotkou se zapuštěnými válečky pro snazší otáčení zboží. Součástí stolů pro balení bývá i řezací jednotka, držák rolí, zásuvky, police nebo panely na nářadí, které potřebujete mít neustále při ruce. Z hlediska ergonomie práce je vhodné sáhnout po stolech s elektrickým polohováním.

Pásky a odvíječe

Po zabalení zboží do kartonových krabic či plastových fólií je vhodné využít některý z mnoha druhů balících pásek. Dle využití a účelu se pásky liší podle materiálu. Informujte se předem, která balící páska bude vhodná pro vámi požadované účely. Páskovací přístroje vám pomohou kvalitně a přitom efektivně zabezpečit zboží při manipulaci a přepravě. Díky nim můžete zabezpečit tiskoviny, stavební materiály, kartonáž, dřevo a další materiál. Hodí se jak pro kusové, tak pro krabicové nebo paletové zboží.

Odvíječe lepicích pásek

Kromě pracovního stolu je ideálním pomocníkem odvíječ lepicích pásek. Pro rychlé a efektivní lepení je vhodné sáhnout po ručním či stolním odvíječi lepicích pásek. Stolní varianta se pomocí svorky snadno upevní k jakékoliv tloušťce pracovního stolu. Ruční odvíječe disponují pohodlnou rukojetí a některé z nich i redukcí hluku, jenž je při odlepování okolí i samotným pracovníkům nepříjemný. Při manipulaci s páskou vám práci usnadní odvíječe, jež mohou disponovat koly pro snadnou přepravu. Samozřejmostí je široké držadlo pro snadné ovládání a plastová přepravka či kovový koš pro ukládání spon, pečetí, nářadí, odstřižků a podobně. Podle typu přepravovaného nákladu zvolte nejvhodnější obalový materiál, ve kterém se zboží nepoškodí. Na výběr je celá řada materiálů; od papírových vlnitých lepenek až po bublinkové fólie. Pro transport drobnějšího zboží je vhodné použít bublinkové obálky, transport většího zboží si zaslouží krabice, které snadno složíte. Při přepravě křehkého zboží je vhodné krabici vyplnit bublinkovou fólií. Krabice by měla disponovat prostorem pro dobře viditelné a čitelné popisky.