Promítací plátna a jiné projekční vybavení

Přednášky prezentované s pomocí promítacího plátna se těší velké oblibě a jsou příjemným oživením mluveného přednesu. Na kvalitě promítané prezentace se podepisuje jak typ projektoru, tak kvalita projekčního plátna. Jeho velikost se odvíjí od toho, kolik diváků bude prezentaci sledovat.

Projekční plátna mobilní či nástěnná

Výběr plátna ovlivňuje způsob upevnění, požadovaná velikost, formát i povrch plátna. Na výběr máte fixní nebo mobilní plátna. Přenosná plátna jsou většinou stativová, ale můžete se setkat i s rámovým provedením. Při přenášení hrozí poškození plátna. Fixní či jinak nepřenosná plátna je možné pořídit ve variantě roletové, s elektrickým nebo ručním stahováním. Plátno je možné připevnit buď ke stropu, nebo ke zdi za horní část.

Vhodná velikost promítacího plátna

Velikost plátna musí být taková, aby prezentaci přečetli i posluchači sedící v zadní části zasedací místnosti. Poslední divák by měl sedět ve vzdálenosti, jež bude odpovídat šestinásobku výšky plátna. Nejbližší posluchač by měl sedět ve vzdálenosti dvou až třínásobku úhlopříčky plátna. Počítejte s tím, že levnější projektory mají velkou projekční vzdálenost, takže se může stát, že vám obraz nepokryje celé plátno. Formát plátna volte dle typu projekce. Pro promítání na zpětných projektorech je vhodné sáhnout po standardním formátu 1:1. Promítání na dataprojektorech si žádá poměr mezi výškou a šířkou 4:3. Širokoúhlý formát 16:9 je typický pro promítání filmů na domácím kině. V případě, že se rozhodnete pro roletové plátno 1:1 nebo 4:3, máte díky vysunutí možnost vytvořit i formát 16:9. Na kvalitě projekčních pláten se podepisuje odrazivost povrchu i gramáž. Povrch je vhodné zvolit na základě umístění projektoru. Zaměřte se na pozorovací úhel, velikost místnosti, intenzitu okolního světla a výkon projektoru.