Průvodce skladováním cenností

Průvodce skladováním cenností

Většina firem disponuje větším či menším množstvím dokumentů a cenností, které je třeba chránit před odcizením, před požárem nebo před obojím. Protože je výběr správné ochrany cenností zásadním krokem, připravili jsme pro vás přehled, podle kterého snadno zjistíte, který typ bezpečnostních skříní je pro vaše potřeby ten nejlepší.

Možnosti jsou následující:

Dokumenty a předměty bez vysoké hodnoty
K uchovávání předmětů nízké nebo žádné pojistné hodnoty se hodí sejfy nebo bezpečnostní skříňky bez certifikace. Využití najdou zejména v hotelech, kancelářích, obchodech, domácnostech apod.

Důležité dokumenty, které je třeba chránit před požárem a odcizením
Sáhněte po trezoru. Jsou testované na odolnost proti vloupání a certifikované podle normy EN 14450, která rozlišuje dva bezpečnostní stupně: S1 (nižší stupeň ochrany) a S2 (vyšší stupeň ochrany). Trezory často splňují i požadavek žáruvzdornosti v souladu s normou EN 15659.

Zbraně apod.
K tomuto účelu by měly být využity bezpečnostní skříně testované na odolnost proti vloupání a certifikované podle švédské normy SSF 3492. Protože primárně slouží jako ochrana před odcizením, nejsou testovány na ohnivzdornost.

Finanční hotovost, klenoty a cenné dokumenty
K uchovávání obsahu zvlášť přitahujícího pozornost zlodějů jsou vhodné trezory s certifikací na odolnost proti vloupání. Tyto trezory poskytují vyšší úroveň zabezpečení než trezory certifikované podle EN 14450. Podle normy EN 1143-1 jsou trezory zařazeny do bezpečnostních tříd, přičemž vyšší třída znamená lepší zabezpečení. Často jsou i ohnivzdorné – číslo v klasifikaci udává počet minut, po které je obsah trezoru bezpečně chráněn před ohněm.

Ochrana cenností před ohněm
Dobrou ochranu poskytují skříně s žáruvzdornou izolací, které nejsou certifikované, ale ve dveřích a stěnách mají výplň zpomalující hoření, takže zabraňují rychlému šíření ohně v rizikovém prostředí.

Papírové dokumenty
Ohnivzdorné trezory jsou certifikované například podle norem NT Fire 017, UL, EN 15659 nebo EN 1047. Jsou zařazeny do tříd 60P, 90P nebo 120P podle doby, po kterou trezor ochrání papírové dokumenty před ohněm (60, 90 nebo 120 minut). Zároveň mohou být certifikované i na odolnost vůči vloupání.

Datová média, např. USB flash disky, pevné disky apod.
K ochraně těchto typů cenností jsou určeny speciální skříně na datová média. Teplota uvnitř certifikovaných skříní a schránek vystavených ohni nesmí nikdy přesáhnout 50 °C, a to po celou garantovanou dobu.


Důležité upozornění: před nákupem konzultujte požadavky na trezor vždy se svojí pojišťovnou!

Naše trezory, sejfy a bezpečnostní skříně

Ať vám neunikne žádná důležitá novinka…

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nechte si zasílat tipy na nové výrobky, zajímavé články a upozornění na speciální nabídky přímo do vašeho emailu.
Prosím vyčkejte...