Zkušenosti úspěšných: investovat do spokojenosti zaměstnanců se vyplatí

AJ Produkty se věnují zařizování kanceláří, jídelen, dílen i skladů už více než 40 let. Za tu dobu uspokojily mnoho startupů i zavedených firem. Poutavý příběh jedné společnosti, se kterou spolupracujeme dlouhodobě, vám nyní přinášíme. Nechte se inspirovat!

Byli spokojení, ale chtěli víc

Jedna ze švédských nejrychleji rostoucích firem působících ve stavebnictví – MTA – má stejně jako AJ Produkty sídlo ve městě Halmstad v jihozápadním Švédsku. Zkratka MTA vznikla z počátečních písmen jmen tří kamarádů, kteří spolu dokázali něco úžasného. Jsou jimi Mats Johansson, Tommy Zryd a Andreas Granberg. V roce 2010 všichni pracovali ve velké švédské stavební firmě, měli dobrý plat a ani co se týče vztahů ve firmě i k zákazníkům si neměli na co stěžovat, ale...
Chtěli jsme toho hodně změnit, v první řadě ve firemní kultuře, a to v tak velké společnosti zkrátka nešlo. Přirozeně z toho tedy vyplynula výzva založit vlastní firmu. Cítili jsme, že máme na víc, tak jsme se spojili, říká Mats.

Aby si zaměstnanci řekli: Konečně pondělí!

Hned od začátku si toto trio za hlavní cíl kladlo stát se jedním z velkých hráčů na regionálním stavebním trhu. Nevrhli se rovnou do práce, ale vzali to z jiného konce – soustředili se na vypilování podnikatelského plánu: chtěli vybudovat firemní kulturu založenou na příjemném pracovním prostředí a spokojenosti zaměstnanců.
- Prostě jsme založili takovou firmu, ve které bychom sami chtěli pracovat. V přátelské atmosféře chodí zaměstnanci do práce rádi, jsou efektivnější a produktivnější. Navíc takové zázemí láká ty nejschopnější lidi.
Přístup MTA krásně shrnuje interní slogan „Konečně pondělí“.  A že to není jen na papíře, ale podařilo se to převést do reality, dokazuje prestižní ocenění Sweden’s Best Workplaces, které MTA získalo pětkrát po sobě, v letech 2014-2018. Cena se uděluje na základě rozhovorů se zaměstnanci, které vede společnost Great Place To Work®.

Velká výzva pro malou firmu

MTA se dařilo. Přestože byli na začátku malou firmou, získali velkou zakázku v centru Halmstadu. Bylo to v jejich situaci pořádné sousto, ale přesně takové měli tihle tři muži ambice! Na úspěšnou realizaci tohoto projektu se začaly nabalovat další příležitosti a zanedlouho se jméno firmy objevovalo téměř na každém rohu po celém Halmstadu. Díky výstražnému ohraničení stavenišť s nápisy Zde staví MTA vešla společnost velmi rychle do obecného povědomí.
- Zakládali jsme si na tom, aby u nás zaměstnanci pracovali opravdu rádi. Aby mohli všude hrdě mluvit o tom, že patří k nám, a aby děti pyšně ukazovaly na naše loga na staveništích a chlubily se, že Tady pracuje tatínek/maminka.
Po prvním roce tvořilo MTA 22 lidí, po dalších čtyřech letech se firma rozrostla na 133 zaměstnanců a dnes jich je přes 300 a mají zakázky po celém západním pobřeží Švédska. To vše za pouhých 9 let!

Na scénu vstupují AJ Produkty

Prvních několik roků fungovalo MTA v pronajatých prostorách vybavených bazarovým nábytkem. V létě 2015 se vedení rozhodlo investovat do nové centrály a ohledně zařízení se nejprve obrátili na AJ Produkty, jen tak zkušebně, že nemají co ztratit. Naše nabídka ale jako by byla pro ně stvořená, ve všech zásadních parametrech se shodovala s jejich představami. A sehnali všechno na jednom místě.
Styl, barvy, materiály, funkčnost... všechno bylo přesně takové, jaké jsme si představovali. AJ Produkty naprosto předčily naše očekávání.
Od té doby jsou pro MTA právě AJ Produkty při jakémkoli zařizování interiéru volbou číslo jedna. Tentýž rok, jako bylo zřízeno nové sídlo v Halmstadu, vyrostla i pobočka ve Varbergu.
- Jelikož jsme byli poprvé se spoluprací se společností AJ nadmíru spokojeni, ani nás nenapadlo hledat jiné dodavatele. Prostě jsme objednali obdobné zařízení opět u AJ.
Náš otisk tak v nových prostorách nesly výškově nastavitelné stoly, kancelářské židle, balanční stoličky, magnetické tabule, svítidla, konferenční stoly a židle, jídelní nábytek i barový nábytek.
Když se o rok později MTA rozšířilo do města Helsingborg, opakoval se stejný proces pro velký úspěch potřetí.

Plnohodnotné zázemí i na staveništi

Pro MTA je nadmíru důležité, aby byla jejich pracoviště čistá, funkční a byla radost v nich pobývat. Platí to jak pro kanceláře, tak pro staveniště.
- Co se týká zázemí na staveništích, hned na začátku jsme investovali do stavebních buněk. Jejich vysoký počet – celá stovka – potvrzuje, že zaměstnanci a jejich potřeby jsou u nás opravdu na prvním místě.
Kontejnerové sestavy pro stavbyvedoucí a manažery jsou vybavené výškově nastavitelnými stoly, pohodlnými kancelářskými židlemi, které je možné čas od času vyměnit za aktivní židle, sedacím nábytkem pro odpočinek, bílými tabulemi a dalšími doplňky, které patří do moderní kanceláře. Zaměstnanci mají k dispozici i společný prostor, kde se stravují a mohou tu trávit přestávky.
- Rozhodli jsme se použít koberce, všichni se tedy při vstupu zouvají a atmosféra uvnitř je tak příjemnější a domáčtější. A jak víme, každý, kdo se cítí dobře, i dobře pracuje. Všechno je propojené, až do těch nejmenších detailů, uzavírá Mats.

Když se díky svým kvalitním základům MTA zase rozroste, v AJ budeme na jejich poptávku po vybavení nových prostor připraveni. Ještě lépe než napoprvé, kdy byli ohromeni.

Máte podobný vkus i vy?

 

 

Ať vám neunikne žádná důležitá novinka…

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nechte si zasílat tipy na nové výrobky, zajímavé články a upozornění na speciální nabídky přímo do vašeho emailu.