Paletový regál vám umožní vykročit k optimálnímu řešení skladu

Paletový regál vám umožní vykročit k optimálnímu řešení skladu

Volba správného typu regálů a dobře zorganizovaný prostor přispívají k efektivní logistice a snižují náklady. Pro dosažení co nejlepšího výsledku je zásadní mít na paměti typ skladovaného sortimentu, pohyb manipulační techniky i osob v prostoru skladu a v neposlední řadě nezapomenout na bezpečnost.

Velký sklad? Vsaďte na objem

„Máte-li rozsáhlé skladové prostory s velkým množstvím položek, zaměřte se na efektivní a objem využívající systémy, díky kterým dosáhnete maximální skladovací kapacity. Mohou to být třeba posuvné regály,“ říká Oscar Rydsjö, manažer vývoje produktů společnosti AJ.
Posuvné regály jsou paletové regály s posuvnými podvozky, se kterými lze podle potřeby manipulovat do stran. Tento systém umožňuje skladování několika palet podle principu FILO (first in, last out – první dovnitř, poslední ven). Pokud vyjmete krajní paletu, palety za ní se automaticky posunou dopředu na její místo.

Malý sklad? Zaměřte se na doplňky

Do skladů malé nebo střední velikosti  se často nejvíce hodí klasické paletové regály. Nejlepší volbou jsou nastavitelné paletové regály navržené s ohledem na minimální náročnost na prostor.  Velmi praktickým bonusem je možnost regály do budoucna v případě potřeby rozšířit.
„Soustřeďte se zejména na nejrůznější praktické příslušenství. Mohou to být například panely na nářadí, které lze zavěsit na paletové regály, konzole pro zavěšení odpadkových košů nebo přepážky, díky kterým přehledně rozdělíte volné zboží na policích,“ radí Oscar.

Myslete na optimální pohyb ve skladu

„Umístění paletových regálů volte s ohledem na pozici přístupových dveří. Zvláště ve velkých skladech je velmi důležité moci rychle odvézt a uložit dodávku předtím, než dorazí další zboží.  Proto mají výhodu řešení, která umožní rychle odbavit velké množství položek,“ upozorňuje Oscar.
Užitečné je také provést analýzu skladu, abyste měli přehled o tom, které zboží má největší a naopak nejmenší obrat. Nejfrekventovanější položky by měly být na nejlépe přístupném místě, aby jejich transport po skladu byl co nejjednodušší.

Minimalizujte riziko nehod

„Pro bezpečnost skladu je nutné podniknout pasivní i aktivní bezpečnostní opatření. Pasivní opatření znamenají ochranu pro případ nehody, jsou to například nejrůznější protinárazové chrániče a zábrany nebo drátěné zadní stěny. Aktivní bezpečnostní opatření riziko nehody snižují. V praxi to například znamená, že všechen sortiment, se kterým se pracuje manuálně, shromáždíte na jednom místě, a zboží pro manipulaci vysokozdvižnými vozíky uložíte co nejdál od míst, kudy procházejí lidé,“ říká Oscar.

Paletové regály