Jak správně zvedat a chránit své tělo

Zvedání a přenášení těžkých břemen je součástí každodenního života na mnoha pracovištích. Pro ochranu těla je důležité vědět, jak zvedat co nejlépe. Pracoviště, které podporuje ergonomické pracovní postupy, zlepšuje pracovní prostředí a investuje do zdraví svých zaměstnanců.
En man lastar lådor på en transportvagn

Co se stane, když zvedáte špatně?

Při zvedání bychom se měli snažit udržet záda v neutrální poloze a využívat sílu nohou a stabilní trup. Díky tomu jsme silnější a lépe chráníme ploténky v páteři. Můžete mít jak akutní problémy, jako je bolest zad, tak zákeřnější problémy s klouby, svaly a ploténkami. Pokud budeme pracovat rozmanitě a pomalu, používat asistenční pomůcky a cvičit, můžeme si zachovat zdravá záda a klouby. 

Anna Millbourn Olanderová, ergonomka a kvalifikovaná fyzioterapeutka, nám poradí, co je třeba vzít v úvahu při zvedání těžkých břemen nebo v případě, že práce zahrnuje opakované zvedání.

"Nejlepší je nezvedat a místo toho náklad tlačit, tahat nebo kutálet pomocí vozíku nebo jiného prostředku. Pokud to není možné, je důležité zvedat správně, dělat přestávky a měnit úkoly. Myslím, že byste se měli naučit správnou techniku zvedání a vždy ji používat, ať už zvedáte propisku nebo velký televizor."


Jak mohou vozíky usnadnit práci?
Obvykle říkám, že když nemůžete správně zvedat, je to příliš těžké.

Co se považuje za zvedání těžkých břemen?

Nelze říci, kolik toho můžete zvednout, aniž byste riskovali zranění. Vzdálenost od těla, úchop předmětu, povrch, na kterém stojíte, a výška, ze které zvedáte, ovlivňují zátěž. Stejně tak to, jak často zvedáte.

Co je třeba zvážit při zvedání těžkých věcí?

"Přemýšlejte o tom, co dělají vzpěrači. Zvedají obrovské váhy, ale těsně u těla a s rovnými zády. To nohy musí pracovat. Je také důležité si uvědomit, že škodlivé není jen zvedání těžkých břemen, ale i menší váhy vás mohou velmi zatěžovat, pokud zvedáte často nebo daleko od těla," říká Anna Millbourn Olanderová.Co je ergonomie?
Ruční vysokozdvižný vozík používaný v dílně

Vytvoření podmínek pro správné zvedání

Mnoha úrazům lze předejít tím, že se při navrhování pracoviště zohlední ergonomie. Anna Millbourn Olanderová zdůrazňuje, že nestačí mít jen zvedací pomůcky, jako je paletový vozík nebo zvedací stůl. Každý také musí vědět, jak je používat, musí být snadno dostupné a musí být čas na jejich bezpečné použití.

Udělejte si místo pro zvedání
Pokud se zvedání nelze vyhnout, je důležité, aby byl k dispozici dostatek prostoru pro správné zvedání bez kroucení těla a aby byla země rovná. Je také dobré umístit těžké předměty do takové výšky, aby byly snadno dosažitelné.

Zmírnění zátěže zad pomocí protipohybů
Pokud pracujete v zaměstnání, kde se hodně zvedá, jsou protipohyby dobrým způsobem, jak předcházet zraněním. Jedná se o úlevné pohyby, které pomáhají udržovat záda zdravá.

Pokud máte práci, při které se neustále ohýbáte dopředu, zvykněte si alespoň jednou za hodinu položit ruce na záda a ohnout se dozadu. Tento tip může být užitečný i pro ty, kteří celý den sedí předkloněni nad stolem.
Muž stěhuje krabice pomocí rudlu JONES
Rudl JONES
1 815 Kč
Vozík s košíky plný pořadačů v kanceláři, v pozadí regál s knihami
Vozík s drátěnými koši CLIP
6 495 Kč

Čtyři jednoduché tipy pro udržitelné zvedání

1. Místo přenášení tlačte, táhněte nebo kutálejte. Jednoduchý, ale velmi účinný způsob, jak předejít zraněním způsobeným opotřebením. Ať už stěhujete pořadače v kanceláři nebo těžké vybavení v průmyslu, je dobré použít vozík. Dokonce i lehké zvedání, které se často opakuje, může mít na tělo negativní dopad.

2. Mějte to nejdůležitější po ruce. Vyvarujte se zbytečného ohýbání nebo natahování se pro věci. V dílně je ideální mít nad pracovním stolem panely na nářadí. V kanceláři je dobré mít věci, které nejčastěji používáte, na stole nebo v pracovní výšce ve skříňkách či policích a regálech.

3. Neumisťujte těžké předměty vysoko nebo hluboko dole. Nikdy nepokládejte těžké předměty na podlahu. U mobilních nebo pevných povrchů se tomu lze snadno vyhnout. Předměty, které váží nejvíce nebo které používáte nejčastěji, by měly být uloženy na úrovni břicha. Nejlepší je neskladovat nic pod úrovní kolen nebo nad úrovní ramen.

4. Zvedejte těžké předměty blízko těla. Pokrčte kolena a držte záda rovně, abyste více zatížili nohy než záda.

Chcete vědět více?

Vyplňte následující formulář a my se vám během následujících 2 pracovních dnů ozveme.
Typ organizace
Vaše zprávaPřílohy
Kliknutím na tlačítko "Odeslat" souhlasíte s Ochranou osobních údajů.

Buďte informováni o všech produktových novinkách jako první!

Dvakrát týdně posíláme náš newsletter plný článků s produktovými informacemi, tipů v oblasti intériérového designu a informací o probíhajících slevových akcích.
Kliknutím na tlačítko "Přihlásit" souhlasíte se zpracováním osobních údajů.