Proč byste něměli pracovat dlouho v jedné poloze

Proč byste neměli pracovat dlouho v jedné poloze

Máte v zaměstnání nedostatek pohybu? Pak je u vás vyšší riziko vzniku cukrovky, obezity, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.  Pravidelný pohyb zlepšuje srdeční činnost, krevní oběh, tlak i hladinu krevního cukru a navozuje psychickou pohodu. Pohyb vás učiní šťastnějšími a dodá vám více energie k plnění důležitých úkolů.  Buďte tedy aktivní i v pracovní době. Pojďme se podívat, jak na to.

Využijte všechny možnosti

Při nedostatku pohybu začnete pociťovat psychickou i fyzickou únavu.  Bolesti hlavy, zad, kloubů, ztuhlé svaly a další neduhy bohužel patří k sedavému zaměstnání. Stejné obtíže se projevují i u lidí, kteří jsou nuceni po většinu pracovní doby stát. Jako nejjednodušší prevence se tedy jeví střídání pozic. I zdánlivě malé činnosti mohou mít pozitivní dopad: střídejte pracovní aktivity, pijte hodně vody, dopřejte si pravidelné přestávky. To vše vám pomůže k okysličení svalů, a tedy i mozku. Budete se lépe soustředit  a celkově budete mít více energie.

Střídání pozic pro lepší zdraví

Střídání pracovních pozic a fyzická aktivita s sebou přináší mnoho výhod. Zlepšují krevní oběh a pomáhají k redukci hmotnosti. Už jen pozicí vestoje spalujete více tuků. Když si vaše tělo na pravidelný pohyb zvykne, zlepší se jeho schopnost spotřebovávat kyslík a vy se budete cítit plní energie.
Pořízení pracovního stolu s nastavitelnou výškou, ergonomické pracovní židle nebo protiúnavové rohože mohou být prvním krokem na cestě ke zlepšení zdraví, fyzické kondice a boji s únavou. 

Fyzicky náročná práce

Pokud vaše pracovní náplň zahrnuje zvedání těžkých břemen, potřebuje vaše tělo jiný druh cvičení. Pomoci vám může lehké zahřátí a aktivace svalů před zahájením pracovní doby. Nesprávná manipulace s těžkými předměty škodí zádům, dlouhodobě může vést až k trvalým zdravotním obtížím. Jedinou prevencí takového poškození je pravidelné cvičení a posilování zádových svalů, ramen a boků. Vyberte si druh cvičení podle toho, jaké svaly v práci nejvíce zatěžujete.

Medicína pro duši

Podle nejnovějších průzkumů zvyšuje dlouhodobé sezení riziko předčasné smrti. Ulf Ekelund, profesor z Norské univerzity sportu a jeden z předních světových odborníků na fyzickou aktivitu, říká, že 30 minut cvičení denně snižuje riziko předčasného úmrtí a celá hodina cvičení toto riziko zcela odstraňuje. Zároveň však dodává, že délka cvičení není až tolik podstatná - vždy je lepší alespoň krátký pohyb než vůbec žádný.
Přirozený pohyb zvyšuje hladinu zdraví prospěšných hormonů v krvi, jako je serotonin, nonadrenalin a dopamin. Ty působí mimo jiné proti stresu i proti depresím. Mají také pozitivní účinky na mozek a paměť.

Pro ergonomii u dílenského stolu

Ať vám neunikne žádná důležitá novinka…

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nechte si zasílat tipy na nové výrobky, zajímavé články a upozornění na speciální nabídky přímo do vašeho emailu.