Dílenský stůl je potřeba pečlivě vybírat

Dílenský stůl je potřeba pečlivě vybírat

Nadešel čas pořídit dílenský stůl? A nejste si úplně jisti, jaký druh vybrat? Tento průvodce vám pomůže se správně rozhodnout. Před koupí dílenského stolu nejprve pečlivě zvažte, co od něj vyžadujete. Zúží se vám tak výběr a snadněji naleznete ponk odpovídající vašim potřebám a představám. Základem jsou dostatečná nosnost a robustní rám, který dlouho vydrží. Ale krom nich je dobré vzít v potaz ještě několik dalších faktorů, především pak typ rámu nebo materiál stolové desky. Zkuste se i zamyslet nad tím, co byste od dílenského stolu mohli vyžadovat v dlouhodobějším horizontu, abyste nemuseli za pár let kupovat jiný.

Fixní, nebo výškově nastavitelný rám

Fixní rám je dobrou volbou, pokud nepotřebujete výšku stolu přizpůsobovat několika pracovníkům nebo různým druhům práce. Výškově nastavitelný dílenský stůl přirozeně poskytuje větší flexibilitu a lepší pracovní podmínky z hlediska ergonomie. Elektricky polohovatelné rámy představují dražší, ale nejpraktičtější možnost, někdy však zcela postačí manuálně výškově nastavitelné nohy.

Stacionární, nebo mobilní řešení

Ve většině případů je žádoucí stacionární dílenský stůl. Ale někdy je výhodnější zvolit mobilní řešení, dílenský stůl na kolečkách, který lze dle potřeby snadno přemísťovat, aby vám při práci nepřekážel. Mnoho pojízdných dílenských stolů je pro lepší ovladatelnost vybaveno držadly.

Zkombinujte dílenský stůl a úložné prostory

Dílenský stůl může být víc než pouhá pracovní plocha. Může také poskytovat praktické úložné prostory a odkládací plochy na nářadí, balicí materiál a ostatní věci, které byste rádi měli při práci po ruce. Proto je dobré zvážit dílenský stůl, který je možné doplnit o různé úložné prostory, např. o zásuvky, panely na nářadí, plastové boxy nebo odkládací police.

Stolovou desku vybírejte podle použití

Ujistěte se, zda daný povrch vyhovuje vašim specifickým požadavkům. Zde je přehled několika běžně používaných povrchových materiálů:

  • Tvrzená deska – cenově dostupný a všestranný materiál vhodný do méně náročných dílenských prostředí.
  • Laminát – má dlouhou životnost, poskytuje tvrdý povrch odolný vůči poškrábání, kapalinám a většině chemikálií, je vhodný do většiny prostředí.
  • Vinyl – měkký a protiskluzový povrch, jenž minimalizuje riziko poškození předmětů, se kterými pracujete, je vhodný především na balicí a montážní práce.
  • Parket – silnější a odolnější dřevěný povrch oproti tvrzené desce, má univerzální použití, hodí se např. na montážní nebo kovoobráběcí práce.
  • Ocel – vysoce odolný materiál do náročného prostředí, snese působení většiny kapalin, olejů a chemikálií, snadno se otírá. Je mimořádně odolný vůči nárazům a poškrábání.

Vybírejte dílenské stoly

Ať vám neunikne žádná důležitá novinka…

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a nechte si zasílat tipy na nové výrobky, zajímavé články a upozornění na speciální nabídky přímo do vašeho emailu.
Prosím vyčkejte...