Správné sezení u počítače

Správné sezení u počítače

Není žádnou novinkou, že 70 % lidí má sedavé zaměstnání, ať už při práci v kanceláři nebo v posledních měsících i doma na home office.
Také začínáte obvyklý pracovní den tím, že jdete do práce pěšky, že? Odpověď zní ne? Ne, sednu do tramvaje, vlaku, sednu do auta a dojedu tam. No dobrá, nemůžeme-li tedy nesedět, pojďme to alespoň nedělat špatně.
Evoluce dokonale vybavila naše těla pro pohyb ve vzpřímené poloze. Naše páteř ke svému zdravému fungování potřebuje pohyb především kvůli zajištění stabilního přísunu tekutin do oblasti meziobratlových plotének a pro posilování zádového svalstva. My ale předběhli vývoj a postupnou změnou životního stylu jsme dosáhli toho, že z člověka vzpřímeného se stal člověk sedavý.
Správné sezení je často rozebírané téma, na které vyšla již řada studií, článků, návodů i reportáží. Dalo by se říci, že toto není téma, které je třeba opakovat. Ovšem na druhou stranu, kolik z nás se získanými radami řídí? Kdo je opravdu schopen se přemoci a sedět pohodlně a správně dříve, než se objeví bolesti zad, kříže a krční páteře? Mnoho z nás na to nemyslí, a proto je potřeba si správné návyky opakovat, aby nám pak záda poděkovala.

Židle ideální k psacímu stolu i do domácnosti

Všechno začíná u vhodné židle. Každé lidské tělo má jedinečný tvar a podle zad je potřeba vybírat správnou nastavitelnou a otočnou kancelářskou židli. Bude pohodlná a budete se v ní cítit přirozeně. To je jeden z prvků, na nichž se nevyplatí šetřit. Ušetříte sice peníze, avšak doplatíte zdravím.

V momentě, kdy jste sehnali ideální židli, je potřeba ji správně nastavit. Nejjednodušší návod je pravidlo pravých úhlů, ale pozor toto není fyziologicky nejsprávnější, dá se však snadno zapamatovat. Stačí mít chodidla položena na zemi, mezi lýtky a stehny mít pravý úhel a mezi stehny a zády také. Podle tohoto pravidla si tedy nastavíte výšku židle. Můžete si rovněž pořídit například ergonomickou bederní opěrku, která vám pomůže udržet správné držení těla.

Druhá varianta pro správné sezení uvádí, že je dobré mít chodidla na zemi rozkročené na šířku ramen a úhel mezi vaší páteří a stehny by se měl pohybovat od 110°–130° od aktivnějšího pracovního posedu po pasivní způsob sezení. Pro správnou pozici chodidel a snížení únavy doporučujeme podložku pod nohy.

Správná volba stolu

Pokud nepracujete na počítači celý den, ale třeba jen ručně vyplňujete dokumenty, bylo by dobré popřemýšlet o správně vysokém pracovním stole. Ideální výška je zhruba do výšky připažených loktů, abychom měli ruce pohodlně položené na desce stolu. Šikmá pracovní plocha pak pomáhá, aby krční páteř nebyla v nepřirozené ohnuté poloze, ale naopak co nejrovněji. I pro pracující na počítači však platí stejné pravidlo a vyplatí se vyhledat například i polohovatelné či výškově nastavitelné stoly, které se alternativně dají použít i pro občasnou práci ve stoje.

Nastavení monitoru

Pokud pracujete na počítači, věnujte pozornost i nastavení monitoru. Ideální je LCD display na rotační a výsuvné noze. Nastavíte ho tak, aby jeho střed byl nejlépe ve výšce našich očí, nejhůře, abyste viděli na spodní část obrazovky při sklopení očí o 60°. Jeho vzdálenost pak nejméně 30 cm, ale ideálně 60-100 cm, přičemž platí, že čím dále, tím lépe. Pokud pracujete s notebookem, je pro zlepšení držení těla doporučeno pořídit si alespoň stojan pod notebook.
A rada navíc, občas se podívejte i mimo monitor, ať procvičujete akomodační svaly v očích, což pomáhá udržovat zrak zdravý.

Neseďte celou dobu

Lékaři doporučují zhruba po 45 minutách sezení, si udělat alespoň krátkou přestávku na protažení, protože naše tělo skutečně není stavěno na permanentní sezení.

Snažte se tedy alespoň jednou za hodinu krátce protáhnout pomocí cviků vhodných nejen do kanceláře. Existuje i celá řada aplikací, které vám v tomto pomohou. Myslete tedy na sebe a potřeby svého těla a začněte správně sedět (nebo nesedět). Zlepší to vaši koncentraci při práci a vaše tělo i mozek to jistě ocení.

Nechte si zasílat nové články do mailu

1–2x týdně vám zašleme newsletter plný zajímavých informací. Můžete se těšit na nové články, výrobky a speciální akční nabídky.
Přihlašte se zde!
Prosím vyčkejte...
Kliknutím na Odeslat potvrzujete, že jste se seznámil(a) a souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.